60 watt bulb power consumption per hour

This calculator uses the average watt rating (100 Watts) for a LED Light Bulb. You can input your LED Light Bulb’s details to calculate the exact usage and cost of your device.

Hours Used Per Day:

Thank you! Your submission has been received!

Oops! Something went wrong while submitting the form.

Power Used (Watts):

Thank you! Your submission has been received!

Oops! Something went wrong while submitting the form.

Your Energy Rate ($ / kWh):

Thank you! Your submission has been received!

Oops! Something went wrong while submitting the form.

Calculate Costs

60 watt bulb power consumption per hour

Total Cost of Your :

Enter how many hours per day you estimate you run your LED Light Bulb. If it is less than one hour use a decimal. For example, 30 minutes would be .5 and 15 minutes would be .25.

Power used (Watts)

Input the wattage of your LED Light Bulb. If you are unsure enter the average wattage for a LED Light Bulb: 10.

Your energy rate

Enter the price per kilowatt-hour (kWh) you pay for electricity. If you are unsure you can use the average rate per kWh in the US (10 cents) or find the kWh rate in your area here.

The average 60-watt equivalent LED light bulbs uses .01 kWh of electricity per hour it’s on. In comparison the equivalent incandescent bulb .06 kWh of electricity per hour. 

While the wattage of LED bulbs varies, it is always a more efficient option when it comes to lighting compared to its incandescent and CFL counterparts. Depending on the wattage of your bulb, LED bulbs are up to 75% more efficient than incandescent. 

LED vs Incandescent Bulbs

Traditional incandescent light bulbs are far less efficient than LED bulbs. They require more energy to power, have a shorter lifespan, and quickly getting closer to the prices of LED bulbs thanks to the Energy Independence and Security Act of 2007. This act paved the way to phase out the use of incandescent bulbs. 

LED vs CFL Bulbs

Compact Fluorescent (CFL) bulbs are more efficient than incandescent bulbs, but are less efficient than LEDs. CFLs require more wattage to produce the same amount of brightness (lumens) compared to LEDs.

For example, to produce 850 an LED only requires 7-10 watts whereas the CFL bulb will require 13-18 watts. Additionally, CFL bulbs do not last as long as LEDs. A CFL bulb last about 8,000 hours. A LED bulb lasts 25,000 hours or longer. 

60 watt bulb power consumption per hour

How Much Will I Save by Switching to LED Light Bulbs?

If your home is still using the old incandescent or CFL bulbs, switching to LED bulbs will pay for itself over time. Not only are LED bulbs more energy-efficient, but they also last significantly longer than both incandescent and CFL bulbs. 

60 watt bulb power consumption per hour

*Energy cost based on an average electricity rate of $0.10 per kWh. Find the average electricity rate in your state. 

How Much Does It Cost to Run a LED Light Bulb?

The average LED light bulb costs $1.83 per year to operate if it on an average of 5 hours per day. Here’s a further breakdown of costs:

  • Cost per hour: $0.001
  • Cost per day: $0.005
  • Cost per week: $0.035
  • Cost per month: $0.152
  • Cost per year: $1.83

Best Energy-Efficient LED Light Bulbs of 2021

Best Overall Energy Efficient LED Light Bulb:

Key features:

  • Cost per bulb: $3.49
  • Watts: 8.8W
  • Lifespan: 15,000 hours
  • Light Color: Soft White (2200K-2700K)

Best Budget Energy Efficient LED Light Bulb:

Key features:

  • Cost per bulb: $1.04
  • Watts: 9W
  • Lifespan: 7,700 hours
  • Light Color: Daylight (5000K)

It’s easy to overlook how much your lights cost to run. After all, it can’t be that much, right?

Well, that depends on the types of bulbs you have installed. Here we take a look at four common types of residential light bulbs and see just how much they’re adding to your electricity bills.

Types of light bulbs

There are a number of types of lights bulbs suitable for different applications, be it outdoor, downlight, lamps or ceiling. Focusing for the moment on interior ceiling lights, there are four types of light bulbs that you might find around a typical household – incandescent light bulbs, halogen light bulbs, compact fluorescent lights (CFLs) and light emitting diodes (LEDs).

  • Incandescent bulbs: These light bulbs are simple and cheap, but very inefficient to run. The least efficient incandescent bulbs were progressively phased out since 2009, though you might still find some in an old property. An incandescent light can consume anywhere from 25 to 100 watts of electricity.
  • Halogen: These bulbs are a great substitute for incandescent lights, with many bulbs coming in a similar shape and size.  Halogen lights are, however, notably more efficient and therefore have a lower wattage demand of anywhere from 20 to 70 watts.
  • CFLs: These are those white spiralled bulbs, and are often considered to be the first truly efficient commercial lighting solution. Their wattage demand is usually only around eight to 40 watts.
  • LEDs: These have blown up in popularity recently. While LED bulbs are more expensive to purchase, they’re generally the most efficient bulb, requiring little electricity to produce just as much light as other bulbs. An LED light will usually consume four to 25 watts.

How much do lights cost to run?

60 watt bulb power consumption per hour

There are a few factors to consider here such as usage rates, bulb wattage and how often you use your bulbs. That means while we can’t accurately tell you how much your own lights are costing you, we can give you a basic run down on how to work it out for yourself.

Calculating energy costs

Before we dive into light bulb running costs, here’s the basic math in four simple steps. To help illustrate, we’re going to start by using a large appliance, say a 300 watt television. A light bulb of course uses much less than that, but it’s easier to demonstrate the math with a larger number.

Step 1 – Calculate kilowatts:

Energy consumption of appliances and electronics is given in ‘watts’. The first step is to convert this to Kilowatts. To do this, you need to divide the wattage of your lightbulb by 1,000.

Watts/1,000 (example: 300 watts / 1000 = 0.3kW)

Step 2 – Calculate kilowatt hours:

Use the kW figure from step one to calculate kilowatt hours (kWh). Multiply kW by the number of hours of usage. Here we assume the TV is used for six hours per day.

kWh x hours of use per day (example: 0.3kW x six hours = 1.8kWh per day)

Step 3 – Calculate kilowatt hour usage per quarter:

A standard billing quarter is 91 days. All you need to do to solve your quarter usage is to multiply your daily usage by 91.

kWh per day x quarter period (example: 1.8 kWh/day x 91 days = 163.8kWh per quarter)

Step 4 – Calculate the cost:

For the last step, look at your electricity bill to see your usage rate. Let’s assume a rate of 27c per kilowatt hour.  For the quarterly cost of an appliance, multiply the usage rate by your total quarterly usage.

kWh per quarter x usage rate (example: 163.8kWh x 27c = $44.23)

So, how much will lighting cost?

The light output of bulbs is measured in lumens. Inefficient bulbs require more energy to produce the same number of lumens. Without going into too much detail here, to produce the same light output of say 720 lumens, the wattage required by different bulbs will be approximately as follows:

  • Incandescent: 60 watts
  • Halogen: 42 watts
  • CFL: 15 watts
  • LED: 12 watts

Now, using the equations we discussed above, we can work out how much each of these bulbs are costing to run. To compare, let’s take an extreme example that these bulbs are left running all day for the entire billing quarter (91 days). Again, we assume a flat electricity usage rate of 27c/kWh.

Light bulb Wattage Usage cost per quarter for ONE light bulb
Incandescent 60 $35
Halogen 42 $25
CFL 15 $9
LED 12 $7

Keep in mind that this doesn’t factor in the bulb purchase costs or how often you will need to replace them. Generally speaking, incandescent bulbs are the cheapest and have the shortest life, followed by halogen bulbs. On the other hand, while CFLs and LEDs tend to have greater efficiency and life span, they are a little pricier, with LED lights in particular being the most expensive type of bulb.

The final word on lighting costs

While energy saving light bulbs are often more expensive upfront, most energy saving websites advocate that LED lights will usually save you money in the long term. According to energyrating.gov.au, the typical Aussie home has about 37 light bulbs, which can really add up in yearly electricity costs.

Even if you already consider yourself a rather savvy saver when it comes to electricity, it can’t hurt to do a quick energy audit of your home and ensure you’re using efficient light bulbs wherever possible.

60 watt bulb power consumption per hour